یک اتاق مناسب برای رسیدن باید دارای موارد زیر باشد:

    اتاق باید تا حد ممکن هوا بند باشد تا از نشت بیش از حد اتیلن جلوگیری شود.
    اتاق باید عایق بندی مناسبی داشته باشد تا بتواند دما را در تلرانس چند درجه کنترل کند وثابت نگهدارد.
    اتاق باید دارای سرماسازی کافی باشد. موز هنگام رسیدن مقدار زیادی گرما تولید می کند. تجهیزات تبرید باید ظرفیت کنترل دقیق دمای داخل موز را داشته باشند.
    اتاق ممکن است به تجهیزات گرمایش برای حفظ دمای مناسب در هوای سرد نیاز داشته باشد. عناصر گرمایش الکتریکی رضایت بخش ترین بوده و اغلب بخشی از سیستم خنک کننده هستند. هرگز نباید از گرمایش با شعله باز استفاده کرد.


    اتاق باید گردش هوای کافی داشته باشد. دمای یکنواخت پالپ میوه در طول رسیدن بار برای رسیدن ضروری است ، هوای سرد در اتاق باید در همه زمانها و به طور یکنواخت در سراسر بار گردش کند. اتاق باید طوری ساخته شود که مسیر جریان هوا از سیستم تبرید ، از طریق بار و برگشت به سیستم تبرید بلامانع باشد. الگوهای مناسب جریان هوا از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

نکته در مورد اتاقهای رسیده تحت فشار:
شاید مهمترین پیشرفت در رسیدن میوه ها از زمان ظهور جعبه موز ، توسعه اتاق های هوای اجباری باشد. ویژگی اصلی این اتاقها این است که هوای مطبوع از طریق محصول وارد می شود و نه اینکه محصول فقط در یک اتاق کنترل شده دما ذخیره شود. سیستم هوا را قبل از بازگشت به اواپراتور از طریق هر پالت یا سری پالت عبور می دهد. بنابراین ، هرگونه "حبس هوا " یا "دی اکسید کربن" در جعبه ها برطرف می شود و نتیجه استفاده از این نوع اتاقها جابجایی کمتر میوه و بهبود کیفیت محصول است. برای اتاقهای بدون هوای اجباری، جعبه های موز باید "روی هم چیده شوند". به این معنی که جعبه ها باید جابجا شوند تا هوا در بین همه جعبه ها گردش کند ، زیرا یک طراحی اتاق بدون هوای اجباری هوا از داخل جعبه ها عبور نمی دهد بلکه از اطراف آنها عبور می کند.

از "سرد کردن" یا "پختن" میوه خودداری کنید. موز نسبت به دما بسیار حساس است. اگر میوه در معرض دمای کمتر از 13.33 درجه سانتیگراد برای چند ساعت قرار گیرد سرد می شود. این باعث می شود که پوست ظاهری دودی و خاکستری مات داشته باشد. این حالت ممکن است 18 تا 24 ساعت پس از وقوع سرد شدن ظاهر نشود. موز پخته شده از درجه حرارت بیش از حد بالا ناشی می شود. این پوست ظاهری قهوه ای تا نارنجی دارد. میوه ممکن است نرم باشد و ماندگاری کوتاهی داشته باشد.

سطح رطوبت مناسب را حفظ کنید. برای بهترین نتایج رسیدن ، رطوبت باید 85 تا 95 باشد. اگر رطوبت هوا بسیار کم است ، رطوبت ساز نصب کنید. خیس کردن کف اتاق با آب ممکن است رطوبت را افزایش دهد اما ممکن است باعث ایجاد مسائل بهداشتی شود.

اتیلن را به مدت حداقل 24 ساعت در مرحله اولیه چرخه رسیدن استفاده کنید. ما 100-150 PPM را توصیه می کنیم. برای دستیابی به این هدف ، تنظیم ژنراتور بستگی به اندازه اتاق رسیدن دارد.

    تنظیم 1 برای اتاقهای 45 - 70 متر مکعب.
    تنظیم 2 برای اتاقهای 70- 140 متر مکعب.
    تنظیم 3 برای اتاقهای 140- 200 متر مکعب.
    تنظیم 4 برای اتاقهای 200 - 280+ متر مکعب.

لطفاً توجه داشته باشید که همه اتاقها از نظر هوابند بودن متفاوت هستند ، بنابراین در صورت نیاز به تعیین دقیق PPM ، آزمایش سطوح PPM اتیلن در هوا توصیه می شود.

توجه: در صورت استفاده از ژنراتور ، این واحد در مدت 16 تا 20 ساعت 946 گرم اتیکس (حدود ا لیتر) را به اتیلن تبدیل می کند. این بسته به اندازه و شرایط اتاق ، برای 1 چرخه رسیدن کافی خواهد بود. از هیچ یک از ژنراتورهای ما در اتاقهای کمتر از 45 متر مکعب استفاده نکنید.

 

 

نمودار "راهنمای پیشنهادی برای رسیدن موز" را دنبال کنید. توجه داشته باشید که دمای داده شده دمای داخل موز است نه دمای اتاق.

هنگامی که موز در حال رسیدن است ، دی اکسید کربن آزاد می کند که در اتاق رسیدن تجمع می کند. تولید CO2 با رسیدن میوه وارد مرحله "اوج" یا دوره ای می شود که موز اتیلن آزاد می کند و دارای تنفس بالایی است (همراه با بسیاری از تغییرات فیزیولوژیکی دیگر). تنفس شامل جذب اکسیژن ، انتشار دی اکسید کربن و تجزیه نشاسته است.

غلظت دی اکسید کربن بالای 1درصد (10000 ppm)، رسیدن را به تاخیر می اندازد ، اثرات اتیلن را به تأخیر می اندازد و مشکلات کیفی ایجاد می کند. بنابراین ، توصیه می شود هوای اتاق ها را با باز کردن درها به مدت 20 دقیقه هر 12 ساعت ، پس از 24 ساعت اول رسیدن ، تخلیه کنید. سایر روشهای تهویه هوا با استفاده از فن خودکار (زمانبندی شده یا حسگر) یا "جریان مدت دار" انجام شود.

موز به راحتی (سبز یا رسیده) کبود می شود. رفتار دقیق در تمام مراحل کبودی را کاهش می دهد و شما را قادر می سازد تا موز را با پول بیشتری بفروشید.

اگر به دنبال سردخانه موز برای رایپنینگ به روش هوای اجباری هستید سردخانه میوه پرداز گزینه خوبی است.

 


 

از منابع مختلف برای استفاده توسط مشتریان اتیکس جمع آوری شده است. در حالی که ما تلاش زیادی برای ارائه تکنیک های دقیق و جاری رسیده انجام داده ایم ، اتیکس هیچ گونه ضمانتی در مورد این توصیه ها یا کاربرد چنین اطلاعاتی در عملیات رسیدن خاص نمی دهد. لطفاً توجه داشته باشید که ما این توصیه ها را به عنوان جایگزینی برای متخصصان رسیدن فنی ارائه نمی دهیم. در صورت داشتن مشکلات رسیدن یا شروع برنامه رسیدن ، پیشنهاد می کنیم با متخصصان مشورت کنید.